
Оборонний концерн Укроборонпром розповів про причини, з яких виробництво артилерійських снарядів калібру 152-мм не було розпочато ще у 2018 році, а було налагоджено лише кілька місяців тому.
У 2018 році на одному з підприємств Укроборонпрому справді виготовили близько чотирьох десятків корпусів до 152-мм снарядів. «Але далі справа не пішла, тому що повноцінні постріли з вибуховою речовиною тодішня влада замовила у приватного виробника снарядів, які згодом виявились неналежної якості», – пояснюють у концерні.
Підписуйтесь на LIGA.Бізнес у Telegram: коротко про важливе
В Укроборонпромі підтверджують, що державна влада мала намір розгорнути конвеєрне виробництво боєприпасу. Для цього зобов’язало державне оборонне підприємство – у рамках засекреченого держконтракту – закупити необхідне обладнання через ДП «Безпека», яке на той час було підпорядковане Мінекономрозвитку.
За умовами держконтракту компанію-постачальника обладнання обирало ДП «Безпека». Вибір зупинився на американській фірмі-прокладці Gray Fox Logistics (GFL), яка ніколи не робила необхідного обладнання і була невідома на ринку.
Своєю чергою, державне оборонне підприємство неодноразово наполягало на виборі іншого постачальника з Південної Кореї.
Державне оборонне підприємство на виконання контракту перерахувало GFL аванс у $8,29 млн, проте досі ні обладнання, ні авансовані гроші державне оборонне підприємство так і не отримало.
За цими фактами порушено кримінальне провадження та триває досудове розслідування. Саме за цей контракт СБУ у жовтні 2019 року затримала ексзаступник міністра економрозвитку, який працював у владі з 2016 до 2018 року.
У 2020 році державне оборонне підприємство виграло справу проти GFL у Стокгольмському арбітражі, проте перспективи фактичного повернення коштів дуже туманні.
При цьому ДП «Безпека» стягнуло з державного оборонного підприємства майже 172 млн грн за невиконаний контракт із фірмою, яку сама і нав’язала.
«Висновок. У 2018 році боєприпас так і не пішов у серію (серія – це від тисячі снарядів). Устаткування для конвеєрного виробництва 152-мм снаряда державне оборонне підприємство так і не отримало, натомість його «кинули» на $8 млн, які воно зараз із власних коштів змушене повертати державі за невиконання нав’язаного контракту», – йдеться у заяві Укроборонпрому.
Два місяці тому Україна вперше за роки незалежності почала серійно виготовляти артилерійські боєприпаси 152-мм калібру. Виготовлення снарядів повністю розосереджено по великій кількості міст з міркувань безпеки.
21 листопада Укроборонпром анонсував «привіти» окупантам у вигляді нових снарядів 152 мм – фото. 28 листопада на нових 152 мм снарядах Укроборонпрому вже пишуть привіти для окупантів – фото.
Читайте нас у Telegram: тільки важливі та перевірені новини